101 rocznica odzyskania niepodległości – nasze świętowanie

Narodowe Święto Niepodległości to szczególny dzień dla wszystkich Polaków. W poniedziałkowy poranek zebraliśmy się na uroczystej Eucharystii, by podziękować Bogu za dar niepodległości, odzyskanej z ogromnym trudem po czasach zaborów i I wojnie światowej.

Ks. Proboszcz podkreślił w homilii, że wspaniali Polacy, bohaterowie i święci oraz ich wkład w dzieje Ojczyzny, pomaga nam wyleczyć się z kompleksu niższości wobec innych państw, a nasza narodowa pamięć jest narzędziem do osiągnięcia dojrzałości i odpowiedzialnego podjęcia zadań, które stoją przed nami, gdy pragniemy pomyślności Polski na przyszłość, również z myślą o dziedzictwie, jakie przekażemy kolejnym pokoleniom.

Po zakończonej mszy, uczestnicy zgromadzeni w świątyni, obejrzeli wspaniałe widowisko „Pisk białego orła”, na podstawie scenariusza Adama Szafrańca. Przygotowali je uczniowie klasy VI naszej szkoły, pod opieką pani wychowawczyni Renaty Zajdler. We wzruszających scenach młodzi aktorzy przypomnieli dramat Polaków, żyjących pod władzą zaborców i oczekujących z nadzieją odpowiedniej chwili, by ruszyć do walki o wolność. Poczuliśmy rozterki ludzi, którzy pragnęli suwerennej Ojczyzny, lecz wiedzieli, że trzeba za to zapłacić nawet najwyższą ofiarę ze swego życia. Zrozumieliśmy, jak przez długie lata polskiego ducha podtrzymywali pisarze, poeci, malarze, duchowni oraz zwyczajni obywatele, przechowując w sercach i pamięci polskie tradycje i legendy, aż do zwycięskiego dnia, gdy Polska zmartwychwstała.

Serdecznie dziękujemy uczniom, którzy z ogromnym zaangażowaniem przygotowali przedstawienie i chętnie włączyli się w obchody Święta Niepodległości, sprawiając wiele radości i wzruszenia mieszkańcom naszej wsi! Dziękujemy Pani Wychowawczyni, a także wszystkim Rodzicom, Nauczycielom i Panu Marcinowi, którzy swą pracą i pomocą przyczynili się do bardzo udanego świątecznego spotkania.