Musica Sacromontana – XIV Festiwal Muzyki Oratoryjnej

Powiększ obraz

W najbliższą sobotę, w Bazylice Świętogórskiej w Gostyniu, rozpocznie się kolejna, już czternasta, edycja wyjątkowego w Polsce i świecie, festiwalu. Tradycją są cztery niezwykłe koncerty, odbywające się na przełomie września i października, w przestrzeni świątyni, która staje się szczególną przestrzenią odkrywania dzieł muzycznych, dla których inspiracją stała się obecność Boga. Wiele z nich powstało w klasztorze księży filipinów, a ich kompozytorzy napisali je, by było właśnie tam wykonywane na chwałę Boga i Najświętszej Matki, i oczywiście dla radości słuchaczy. Są wśród nich przepiękne msze, wzbudzające serca do modlitwy, litanie, jutrznie, nieszpory i cudowne pieśni. Trudno w słowach wyrazić wspaniałość tych utworów, muzyki oczywiście najlepiej posłuchać.

Festiwal organizowany jest z ogromnym rozmachem i pieczołowitością, a o jego renomie świadczy patronat honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uczestniczą w nim światowej sławy artyści, orkiestry, śpiewacy, przyjeżdżający z różnych krańców świata. Aby umożliwić melomanom szeroki odbiór koncerty nie są biletowane, co jest ewenementem i tym bardziej warto wziąć udział w tak niezwykłym wydarzeniu.

Każdego roku najpiękniejsze dzieła w wirtuozerskim wykonaniu są rejestrowane i wydawane na płytach CD, zdobywających wielką popularność i nagrody muzyczne. Od początku festiwalu edytowano ich już 14, można je nabywać również podczas koncertowych wieczorów.

Zachęcam Parafian do wyjazdu na Świętą Górę i zachwytu dźwiękami, które mogą unieść nasze myśli i serca ku Niebu.

Szczegóły: Program XIV Festiwalu Muzyki Oratoryjnej

Więcej można przeczytać na stronie festiwalu: www.jozefzeidler.eu/web/index.php/festiwal