Jubileusz 90. Rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej

Powiększ obraz

12 maja 2018 roku odbyła się uroczystość związana z 90. rocznicą powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Noskowie.

Punktualnie o 15.30 zebrali się druhny i druhowie z OSP Nosków przed budynkiem SP w Noskowie, skąd w towarzystwie zaproszonych gości, przy muzyce Orkiestry Dętej z Miejskiej Górki przeszli do kościoła. Tu o 16.00 odprawiona została msza święta w intencji żywych i zmarłych strażaków. Mszę odprawił ksiądz Piotr Pieprz – kapelan strażaków gminy Jaraczewo (na co dzień proboszcz parafii w Panience). Podczas mszy poświęcony został nowy sztandar dla jednostki, którego fundatorem był Pan Radosław Banaszyński.

Po mszy św. Wszyscy przeszli przed świetlicę wiejską w Noskowie gdzie odbyła się uroczysta zbiórka. Dowódcą uroczystości był dh Zbigniew Groch. Wśród gości byli: Burmistrz Miasta i Gminy Jaraczewo Dariusz Strugała, wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, radny sejmiku województwa wielkopolskiego Jan Grzesiek, delegacja Związku Młodzieżowych Straży Pożarnych Powiatu Saalekreis (Niemcy) (szczegółowy wykaz gości w załączonym powitaniu).

Podczas zbiórki przedstawiono rys historyczny jednostki (w załączeniu).

Następnie dokonano uroczystego wręczenia sztandaru. Fundator Radosław Banaszyński przekazał sztandar dh Krzysztofowi Grabowskiemu – wiceprezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu, od którego odebrał go Prezes OSP Nosków dh Tomasz Kowalczyk.

Zasłużonym strażakom wręczono odznaczenia (lista w załączeniu).

Na zakończenie tej części uroczystości, z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości oraz 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego przed remizą posadzono symboliczny dąb niepodległości.

Następnie wszystkich gości zaproszono na poczęstunek. W trakcie grupa muzyczna OSP Nosków zaprezentowała montaż muzyczny pod tytułem „Historia jednostki piosenką pisana”. Oczywiście był także jubileuszowy tort, który na salę, jak na straż pożarną przystało, wjechał na samochodzie strażackim. Biesiada strażacka przy muzyce zespołu SamerSax trwała do białego rana.