Królowo pokoju, módl się za nami! Dzień modlitw i postu.

Powiększ obraz

Dziś już 103 rocznica objawień w Fatimie. Co roku gromadziliśmy się na uroczystym nabożeństwie i procesji z figurą Matki Bożej Fatimskiej. Dziś nie będziemy przeżywać tego dnia tak jak zazwyczaj. Nadal nie możemy się zebrać w większej wspólnocie w świątyni i nie wolno organizować procesji. Tym bardziej więc potrzebujemy matczynej pomocy i wstawiennictwa Maryi, o którą chcemy prosić w ufnej modlitwie.

Każdego dnia ludzie wierzący w naszej Ojczyźnie błagają o ustanie pandemii, pomoc dla chorych i służby zdrowia, błogosławieństwo dla Ojczyzny, obronę przed niebezpieczeństwem dla siebie i naszych rodzin. Łączymy się każdego wieczoru o 20.30 na różańcu. Właśnie o tę wytrwałą modlitwę Maryja prosiła troje dzieci Łucję, Hiacyntę i Franciszka. Ufność w słowa Bogurodzicy i wytrwałość w wypełnianiu Jej prośby doprowadziła je do świętości i pomogła w przekazaniu przestrogi światu, w którym zaczęła się szerzyć zbrodnicza ideologia. Warto przeczytać rozważanie arcybiskupa Fultona J. Sheena, który umiejętnie zwraca uwagę na zbieżność różnych zdarzeń z 13 maja 1917 roku, oraz ich sens w zmaganiu dobra i zła, jakie stale dokonuje się na naszych oczach:

Fatima – abp Fulton J. Sheen

Ten dzień to także pamiętna chwila dramatycznego wydarzenia z Rzymu, zamachu na papieża Jana Pawła II. Ufamy, że Bóg, w swoich zbawczych zamiarach, pozwolił by dzieło Chrystusa, Jego Syna, dopełniło się w posłudze polskiego Papieża, oraz w jego cierpieniu i ofierze, będącej szczególnym świadectwem wiary, nadziei i miłości, oraz zawierzenia Matce Najświętszej osobistego życia i losów świata. Polecam Wam, drodzy Parafianie, ciekawe artykuły o tamtej trudnej chwili:

Artur Stelmasiak – Kto chciał zabić papieża?

Filip Musiał – Zamach na Placu Świętego Piotra

Historia jednak toczy się dalej. Jakie dziś dla nas ma znaczenie prośba Maryi z Fatimy? Czy mamy tyle wiary, ile fatimskie dzieci, aby razem modlić się na różańcu o ratunek, pomoc Bożą i pokój dla świata, szczególnie w czasie trwającej epidemii? Na co czekamy i ku czemu kierujemy nadzieję? Obyśmy mogli doświadczyć łaskawości naszego Ojca, o której zapewnia nas Maryja w Fatimie.

Boże obietnice domagają się jednak naszej konkretnej odpowiedzi. Przypomina nam o tym również ojciec święty Franciszek, prosząc wiernych na całym świecie, aby czwartek, 14 maja, uczynić dniem modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia w intencji powstrzymania epidemii koronawirusa. Nie zlekceważmy tej inicjatywy, jeżeli oczekujemy pomocy od Boga. Nic się nie dzieje bez przyczyny, ani dobro, ani zło. Włączmy się w to wspólne dzieło Kościoła, aby uprosić u Boga pokój i zbawienie dla ludzkości, za wstawiennictwem ukochanej Matki i naszej Królowej.

ks. Proboszcz