Urodziny św. Jana Pawła II

Powiększ obraz

Rozpoczęły się już obchody 100 rocznicy urodzin Karola Wojtyły, niezapomnianego Papieża Polaka. Jutro w naszej parafii z tej okazji odprawimy mszę dziękczynną. Obchody w obecnej sytuacji przeżywać będziemy głównie w przestrzeni medialnej, dlatego warto poświęcić więcej niż zwykle czasu, aby wrócić do myśli Papieża i więcej dowiedzieć się o Jego życiu. Ważne jest to również dlatego, że młodzież i dzieci nie znają Go inaczej, jak tylko z historii, filmów, zdjęć… Skoro uznajemy św. Jana Pawła II jako jednego z największych Polaków, nie możemy nie przekazać następnym pokoleniom Jego dziedzictwa, ani świadectwa jakie dawał swoim życiem.

W tym czasie przychodzą mi na myśl słowa, które Papież wypowiedział podczas inauguracji swego pontyfikatu, a które też przypominają polscy biskupi, w liście pasterskim skierowanym na dzisiejszy dzień: „Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi. Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju! Nie bójcie się! Chrystus wie, co nosi w swoim wnętrzu człowiek. On jeden to wie!” Chrystus to początek i koniec, nasz Zbawiciel, bez którego nic się nie stało, co się stało. Trzeba ciągle wracać ku początkowi, gdzie jest źródło naszego istnienia, u Niego szukać odwagi i siły, by dalej iść drogą zbawienia, a jednocześnie nie stracić z oczu celu, który nam Bóg wyznaczył i przygotował. Trzeba Go ciągle na nowo szukać i zapraszać do swego osobistego życia, domu i rodziny. Nie lękajcie się!

Homilia św. Jana Pawła II na rozpoczęcie pontyfikatu

Od wielu dni przypomina mi się także pamiętna wizyta św. Jana Pawła II na Westerplatte w 1987 roku, gdzie odbyło się spotkanie z młodzieżą. Byłem wtedy licealistą. Papież poruszył wiele aktualnych wtedy spraw dotyczących praw człowieka, wagi sumienia, wyboru drogi życiowej, relatywizmu i obrony tego, co w życiu najważniejsze, najświętsze, czego symbolem stała się bohaterska i niezłomna obrona Westerplatte. Choć upłynęło już tyle lat, ta homilia jest niezwykle aktualna właśnie w sytuacji, która teraz panuje w świecie i naszej Ojczyźnie. I na nowo powinniśmy, także my dorośli, przemyśleć kwestie poruszone wtedy przez ojca świętego, zastanawiając, czy udało nam się przez tyle już lat obronić to, o czym wówczas marzyliśmy? Papież przypomniał też słowa, które padły już podczas wcześniejszej pielgrzymki: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”. Trzeba także zastanowić się, czego wymagamy od siebie w trosce o swój duchowy rozwój i zbawienie? Czy zbyt łatwo nie tłumaczymy się trwającą pandemią, rezygnując z tego, co możemy ofiarować Panu Bogu, przyjmując Jego łaskę, i z poszukiwania sposobu, by nie ponieść szkody na swej duszy?

Warto wrócić do tego rozważania, osnutego na słowach Ewangelii o spotkaniu Chrystusa z młodzieńcem. Szczególnie polecam tę lekturę naszej młodzieży! 🙂

Homilia św. Jana Pawła II na Westerplatte

Można też posłuchać tej homilii na starym filmie (zamieszczam pierwszą część, resztę łatwo już można odnaleźć na YouTube).

Warto sięgnąć do ciekawych wydań prasy katolickiej, dostępnych w naszej parafii, które również są dobrym sposobem, aby poznawać osobę i dzieło Świętego. Czy wiecie, że życie przyszłego papieża było zagrożone już od poczęcia i mógłby nie urodzić się, gdyby nie wiara jego mamy Emilii? Młodszym czytelnikom polecam bardzo ciekawy egzemplarz „Małego Gościa Niedzielnego”. Do artykułów o Papieżu i wielu innych ciekawostek o Kościele i świecie, dołączony jest tym razem komiks o kard. Stefanie Wyszyńskim, Prymasie Tysiąclecia, z którym przyjaźnił się i współpracował Jan Paweł II.

Wiele materiałów możemy znaleźć oczywiście w tzw. sieci, czyli internecie. Można samemu poszperać, ale podam kilka propozycji z tych przepastnych czeluści, aby zaoszczędzić czasu.

Jan Paweł II – papież nadziei

JP2 online

Wadowice 1920(start 18 maja, godz. 10.00)

Prorok i przewodnik – (specjalny dodatek Gościa Niedzielnego, także do wydrukowania)

Jan Paweł II – papież Polak – (specjalny serwis Polskiego Radia)

40 rocznica I pielgrzymki do Polski – (specjalny serwis Polskiego Radia)

Polecam też serial animowany dla dzieci „Karol” (zamieszczam pierwszy odcinek):

Wśród wielu koncertów i widowisk, które zostały przygotowane przez polskich artystów, warto zauważyć jutrzejsze przedstawienie Teatru Telewizji, pt. „Powołanie”, ukazujące młodego Karola Wojtyłę i jego drogę do odkrycia powołania do służby Bożej. Spektakl możemy obejrzeć jutro wieczorem, w TVP 1 o godz. 21.00. Jest to także propozycja dla młodych, którzy szukają własnej życiowej drogi.

Zachęcam, aby poświęcić trochę czasu w poniedziałek o poranku, gdy będzie transmitowana, bezpośrednio z Watykanu, msza sprawowana przez papieża Franciszka przy grobie św. Jana Pawła II. Do wspólnej modlitwy możemy dołączyć także dzięki TVP 1 o godz. 7.00.

W naszej świątyni także będziemy dziękować Bogu za życie i dzieło św. Jana Pawła II podczas wieczornej Eucharystii w poniedziałek o godz. 18.00, na którą Was zapraszam, modląc się o opiekę św. Jana Pawła Wielkiego dla wszystkich rodzin i parafian.

ks. Proboszcz

PS. Radosną wiadomością jest, w tak szczególnym dniu, decyzja o codziennej transmisji na żywo koronki do Miłosierdzia Bożego z sanktuarium w Łagiewnikach. Możemy uczestniczyć we wspólnej modlitwie dzięki programowi regionalnemu TVP 3, codziennie o 15.00.